Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi  gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.
Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Türkiye Toraks Derneği Ankara Şubesi ve Türkiye Toraks Derneği Pulmoner Rehabilitasyon ve Kronik Bakım çalışma grubunun ortaklaşa düzenlediği Pulmoner Rehabilitasyon Uygulamaları ; Hasta ve Ailesi Eğitim Toplantısı 15 Mart 2017 tarihinde hastanemiz Tuğra Konferans Salonunda başarı ile gerçekleşti. 
Söz konusu eğitim toplantısına Hastane Yöneticisi/Başhekimimiz Doç Dr. Göktürk FINDIK, Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Pınar ERGÜN, Göğüs Hastalıkları uzman doktorları, hastane yöneticilerimiz, hemşireler ve hasta ve hasta yakınlarıyla geniş çapta bir katılım sağlandı. Oturum başkanlığını ve moderatörlüğünü Prof. Dr. Pınar ERGÜN?ün yaptığı toplantıda;
-Pulmoner Rehabilitasyon Nedir, Hangi hastalar faydalanır ? : Uzm. Dr. Dicle KAYMAZ
- Nefes darlığı olan olan hastada egzersiz programları :             Fizyoterapist Neşe DEMİR
-Nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri:                                Fizyoterapist Filiz TAŞDEMİR -Solunum problemi olan hastada beslenme önerileri:                Diyetisten Fatma ŞENGÜL
-Solunum problemi olan hastanın psikolojisi yapılması gerekenler: Psikolog Nurcan EGESEL
Başlıklı konular ayrıntılı olarak hasta ve hasta yakınlarına interaktrif sunum eşliğinde anlatıldı. Program bitiminde hasta ve hasta yakınlarının böyle bir bilgilendirici eğitimin düzenlenmesinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek Hastane Yönetimine ve programı düzenleyen ekibe ayrı ayrı teşekkür etti.

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı: 24 - Toplam Görüntülenme Sayısı: 191